info[at]nsec.ir
(+۹۸)-۳۱-۳۳۹۱۵۳۳۶

دورکاری بدون مزاحمت

خلاصه: اعلان‌های برنامه‌های مختلف ممکن است در حین کار تمرکز افراد را به هم ریخته و کارایی را کاهش دهد. دستیار تمرکز ویندوز ۱۰ قابلیت ساده‌ای است که با مدیریت اعلان‌های برنامه‌ها می‌تواند به تمرکز شما در حین کار کمک کند.

 

بحران کرونا باعث شده بسیاری از افراد دورکاری را تجربه کنند و بسیاری از کارمندان از خانه کار خود را انجام دهند. اما دورکاری در خانه و از روی سیستم شخصی اندکی دشوار است. نرم‌افزار‌های شخصی و پیام‌رسان‌هایی که معمولا روی سیستم‌ها شخصی نصب هستند معمولا پیام‌ها و اعلان‌هایی را منتشر می‌کنند که موجب عدم تمرکز فرد در زمان کار می‌شود. بخصوص اگر فردی باشید که به اعلان‌های برنامه‌ها حساس باشید این مساله می‌تواند در زمان کار آزار دهنده باشد.

اما خوشبختانه ویندوز ۱۰ ویژگی دارد که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و با جلوگیری از پرت شدن حواس شما به پیام‌های پیام‌رسان‌ها، نرم‌افزار‌ها و ابزارهای مزاحم در زمان کار، به تمرکز شما در حین کار کمک کند.

هدف دستیار تمرکز یا Focus Assist که در ویندوز ۱۰ طراحی شده است اولویت بندی و مدیریت اعلان‌هایی است که تمرکز شما را به هم ریخته و در زمان کار نمی‌خواهید آن‌ها را مشاهده کنید.

فعال کردن Focus Assist ساده است.  برای این کار تنها کافیست به تنظیمات Focus Assist در منوی تنظیمات مراجعه نمایید. برای این کار می‌توانید Focus Assist را در نوار جستجوی ویندوز و یا قسمت تنظیمات جستجو کنید.

در تنظیمات Focus Assist سه حالت وجود دارد. حالت اول که به صورت پیش‌فرض خاموش است. با فعال نمودن حالت دوم تنها پیام‌های با اولویت و با انتخاب قسمت سوم تنها هشدار‌ها در نوار اعلان ویندوز نمایش داده خواهند شد.

حالت اعلان‌های اولویت‌دار (Priority Only) به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید اعلان‌های برنامه‌ها را با توجه به نوع برنامه، نوع اعلان و یا مخاطبین دسته‌بندی کنید و مشخص کنید که در این حالت تمایل دارید کدامیک از این اعلان‌ها را مشاهده کرده و کدامیک به شما نشان داده نشود.

برای این منظور پس از انتخاب حالت Priority Only باید گزینه Customize your priority list را انتخاب کرده و نوع اعلان‌هایی که مایل به دریافت هستید مشخص کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌های دارای اولویت و برنامه‌هایی که مایل به دریافت اعلان‌های آن نیستید مشخص نمایید.

گزینه سوم دستیار تمرکز که Alarms only نام دارد همه اعلان‌ها را غیرفعال نموده و تنها هشدارهایی که در قسمت هشدار ویندوز و یا در تقویم خود مشخص کرده‌اید نشان خواهد داد.

قوانین اتوماتیک و استفاده راحت‌تر از دستیار تمرکز

قسمت قوانین خودکار دستیار تمرکز به شما این امکان را می‌دهد که با قوانین خودکار مشخص کنید که این حالت در چه زمان‌هایی فعال شود. به عنوان مثال زمانی را که پای سیستم به کار مشغول هستید می‌توانید مشخص کنید تا در این زمان‌ها قوانین محدودیت اعلان‌ها اعمال شوند.

همچنین می‌توانید این حالت را برای زمان‌هایی که بازی می‌کنید! یا برنامه‌ای را به صورت تمام‌صفحه اجرا می‌کنید فعال نمایید.

استفاده از منوی کارهای سریع برای فعال نمودن دستیار تمرکز

برای استفاده راحت‌تر از قابلیت Focus Assist می‌توانید آن را از منوی فعالیت‌های سریع (Quick Actions) که در نوار اعلان ویندوز در کنار ساعت قرار دارد استفاده نمایید. زمانی که روی منوی کنار ساعت کلیک می‌کنید، می‌توانید منوی Quick Actions را مشاهده نمایید. با باز کردن این منو قابلیت Focus Assist که با تصویر یک ماه نیمه نمایش داده می‌شود را می‌بینید و می‌توانید از این قسمت آن را فعال و یا غیرفعال نمایید.

این قابلیت ساده ویندوز می‌تواند تمرکز شما در حین کار با سیستم را بالا ببرد و شما را از دست اعلان‌های مزاحم نجات دهد. با فعال کردن این گزینه و تجربه آن می‌توانید به مفید بودن آن در انجام کارها با تمرکز بیشتر و افزایش سرعت انجام کار‌های خود پی ببرید.