info[at]nsec.ir
(+98)-31-33915336

اخبار امنیتی

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته سوم بهمن

  در هفته نسبتا آرام دنیای باج‌افزار سهم بیشتر متعلق به نسخه‌های جدید از باج‌افزار‌های قدیمی بود. باج‌افزار‌های STOP، Jigsaw و Dharma و حتی GandCrab از باج‌افزار‌هایی هستند که همچنان فعالانه به کار خود ادامه می‌دهند.

 • آسیب‌پذیری‌های خطرناک بر روی کلاینت‌های محبوب RDP

  خلاصه: محققان امنیتی شرکت امنیتی چک‌پوینت، بیش از 24 آسیب‌پذیری را در کلاینت‌های متن‌باز RDP و کلاینت مایکروسافت کشف کرده‌اند. این آسیب‌پذیری به یک سرور RDP مخرب امکان تسخیر یک کامپیوتر کلاینت (به‌صورت معکوس) را می‌دهد. FreeRDP و rdesktop آسیب‌پذیری‌های شناسایی شده را وصله کرده‌اند و کاربران ویندوز نیز می‌توانند با غیرفعال‌سازی ویژگی clipboard-sharing از حملات ممکن جلوگیری کنند.

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته دوم بهمن

  این هفته برای دنیای باج‌افزار، هفته پرکاری بود. از حمله باج‌افزاری به یک شرکت مهندسی معتبر تا کمپین‌های هرزنامه حاوی باج‌افزار علیه کاربران روسی و ژاپنی. این هفته نسخه‌های زیادی از باج‌افزار‌های قدیمی نیز شناسایی شد.

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته اول بهمن

  هفته گذشته جز باج‌افزار‌های جدید و نسخه‌های جدید باج‌افزار‌های قدیمی همچون ماتریکس، Dharma و Scarab، توزیع سریع و تعداد قربانیان زیاد باج‌افزار STOP خبرساز شد. همچنین کارشناسان با بررسی Anatova به پیچیده و حرفه‌ای بودن آن پی برده و احتمالا در آینده خبرهای بیشتری از آن خواهیم شنید.

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته چهارم دی

  در اولین هفته پر کار در سال جدید میلادی تعداد زیادی باج‌افزار جدید در کنار نسخه‌های جدیدی از باج‌افزار‌های قدیمی و شناخته شده منتشر شد. در هفته شلوغ دنیای باج‌افزار، هکرهای ایرانی هم سهم داشتند و با ارایه باج‌افزار به عنوان سرویس از طریق تلگرام خبرساز شدند.

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته سوم دی ماه

  در هفته آرام باج‌افزار‌ها خبرهای جذابی شنیده شد. خبرهایی در مورد باج‌افزار پر سر و صدای Ryuk و یا خبرهایی در مورد ترکیب باج‌افزار‌ها با دیگر بدافزار‌ها برای قدرت تخریب و سودجویی بیشتر.

 • شراکت باج‌افزار Ryuk با بات‌نت TrickBot برای دسترسی به شبکه‌های آلود

  خلاصه: از لحاظ تاریخی، Ryuk به‌عنوان یک باج‌افزار هدفمند شناخته شده است، که یک هدف را در نظر گرفته، از طریق سرویس‌های Remote Desktop یا دیگر روش‌های مستقیم به آن دسترسی پیدا می‌کند، مجوزها را می‌دزدد و سپس سرورها و داده‌های سطح بالا را برای درخواست بیشترین مقدار ممکن باج، مورد هدف قرار می‌دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عوامل پشت Ryuk احتمالا از یک بدافزار دیگر مانند TrickBot برای ورود به یک شبکه استفاده می‌کنند.

 • دو دزد رفتن دزدی! یکی دزدید یکی قفل کرد!

  باج‌افزار معروف GandCrab به تازگی همراه با یک بدافزار سرقت اطلاعات توزیع می‌شود و قبل از رمزگذاری اطلاعات، برخی از اطلاعات مهم قربانی به سرقت می‌رود. این دو بدافزاز از طریق کیت اکسپلویت فعال Fallout توزیع می‌شوند. 

 • باج‌افزار در دو هفته‌ای که گذشت: هفته اول و دوم دی ماه

  در دو هفته گذشته خبر‌های زیادی در حوزه باج‌افزار شنیده شد. از باج‌افزار‌هایی که به تازگی شروع به فعالیت نموده‌اند تا باج‌افزارهایی که بعد از مدتی عدم فعالیت، دوباره فعالیت خود را شروع نموده‌اند. همچنین رمزگشاهایی برای دو باج‌افزار منتشر شده‌اند.

 • رمزگشای باج‌افزار Aurora

  باج‌افزار‌ها امسال هم علی‌رغم اینکه رتبه اول تهدیدات نبودند، باز هم جزو تهدیدات جدی به شمار می‌روند. قربانیان باج‌افزار‌ها اگر از فایل‌های خود پشتیبان نداشته باشند باید امیدوار باشند تا باج‌افزار دچار مشکل باشد و رمزگشای آن منتشر شود. حال قربانیان باج‌افزار Aurora می‌توانند برای این موضوع خوشحال بوده و فایل‌های خود را به رایگان رمزگشایی نمایند.

صفحه‌ها