info[at]nsec.ir
(+۹۸)-۳۱-۳۳۹۱۵۳۳۶

ویژگی جدید واتس‌اپ برای اعتبارسنجی صحت اطلاعات، Search Web

خلاصه: WhatsApp ، یکی از محبوب ترین پیام رسان‌ها ، ویژگی جدیدی به نام "جستجوی وب" را اخیراً ارائه کرده است. این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد تا برای تأیید صحت پیام‌ها ، جستجوی وب را بر روی پیام انجام دهند. با استفاده از این ویژگی ، افراد می توانند نتایج خبری یا منابع اطلاعاتی مربوط به مطالبی را که دریافت کرده اند، پیدا کنند.

 سرویس مشهور فیس بوک در حال حاضر برای کاربران انگلستان ، ایالات متحده آمریکا، برزیل ، ایرلند ، مکزیک ، اسپانیا و ایتالیا در دسترس است. با استفاده از این ویژگی کاربران  می توانند صحت پیام دریافتی را حداقل پنج بار یا بیشتر تأیید کنند. کاربران برای این منظور می‌توانند پیام موردنظر خود را در نوار جستجوی مرورگر بارگذاری و جستجو کنند. متأسفانه این ویژگی در حال حاضر فیلم‌ها و تصاویر را پشتیبانی نمی‌کند. کارکرد اصلی ویژگی جدید، کنترل نشر اکاذیب و به طور کلی اطلاعات ناصحیح است و از آنجایی که واتساپ ادعا می‌کند رمزگذاری End-to-End  را ارائه می دهد؛ لذا  نمی تواند محتوای پیام های رد و بدل شده از طریق این بستر را بررسی کند.

برای بررسی صحت پیام، کاربران روی نماد جستجو در کنار پیام‌ها، کلیک کرده و بلافاصله پیام در نوار جستجوی مرورگر وب بارگذاری می‌شود. 

ویژگی "جستجوی وب"  برای کلیه نسخه های برنامه از جمله iOS و Android و WhatsApp Web رونمایی شده است. با این وجود هنوز در سراسر جهان در دسترس نیست. این ویژگی جدید در شرایطی به وجود می آید که واتس اپ و سایر پیام‌رسان‌ها، بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار می گیرد زیرا افراد در اوج بیماری همه گیر COVID-19، بیش از پیش به تماس با دوستان ، خانواده و همکاران خود در فضای مجازی نیاز دارند.

ماه آوریل نیز واتساپ محدودیت های بیشتری را در مورد به اشتراک گذاشتن پیام اعمال کرد. هر پیامی که پنج بار یا بیشتر باز ارسال شده باشد، با محدودیت جدیدی روبرو می‌شد که از ارسال پیام توسط کاربر به بیش از یک چت یا مخاطب در یک زمان جلوگیری می کرد. پس از مدت کوتاهی، حجم پیام های "بسیار ارسال شده" که پیش‌تر ۷۰٪ بود، كاهش یافت.