info[at]nsec.ir
(+98)-31-33915336

استخراج ارز با کمک ابزار NSA

خلاصه: بدافزار استخراج رمز‌ارز NRSMiner در نسخه جدید خود، با استفاده از اکسپلویت معروف EternalBlue، که در حمله باج‌افزاری واناکرای نقش اساسی داشت، روش توزیع خود را قدرت بخشیده است. ایران پس از کشور ویتنام آمار بیشترین آلودگی را در این بدافزار دارد.

 

نسخه جدید اکسپلویت EternalBlue در حال گسترش بوده و کارشناسان مشاهده نموده‌اند که این بدافزار اقدام به نصب نسخه جدید بدافزار استخراج رمز‌ارز NRSMiner نیز می‌نماید.

اکسپلویت EternalBlue یکی از ابزار‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) است که توسط گروه دلالان سایه افشا شد و در حمله باج‌افزاری واناکرای نقش اصلی را بازی می‌نمود. این اکسپلویت پروتکل SMB نسخه ۱ را که نسخه پرطرفداری بین هکرها است هدف قرار می‌دهد.

بررسی‌های شرکت امنیتی F-Secure نشان می‌دهد که جدید‌ترین نسخه بدافزار NRSMiner از اواسط ماه نوامبر شروع به توزیع نمود و با استفاده از اکسپلویت EternalBlue در کامپیوتر‌های آسیب‌پذیر در یک شبکه محلی توزیع می‌شود. این بدافزار بیشتر در آسیا توزیع شده و بعد از ویتنام که 54 درصد این آلودگی را به خود اختصاص داده، کشور ایران رتبه دوم آلودگی به این بدافزار را با بیش از 16 درصد دارد.

این بدافزار نسخه‌های قبلی خود را نیز با استفاده از دانلود ماژول‌های جدید و پاک کردن فایل‌های قدیمی به‌روز نموده است. این بدافزار به صورت چند‌نخی اجرا می‌شود تا بتواند همزمان قابلیت‌های مختلفی مانند استخراج رمز‌ارز و فشرده‌سازی اطلاعات را انجام دهد.

این بدافزار بقیه ابزار‌های محلی در دسترس را اسکن نموده و اگر پورت TCP شماره 445 آن‌ها در دسترس باشد،  روی آن اکسپلویت EternalBlue را اجرا نموده و در صورت اجرای موفق درب پشتی DoublePulsar را روی سیستم قربانی جدید نصب می‌نماید.

این بدافزار از استخراج کننده رمز‌ارز XMRig برای استخراج رمز‌ارز استفاده می‌کند.

کاربرانی که به‌روز‌رسانی‌های مایکروسافت برای جلوگیری از حملات واناکرای را نصب نموده باشند از این طریق آلوده نمی‌شوند. اگر این وصله‌ها را به هر دلیلی نمی‌توانید نصب نمایید توصیه می‌شود که هرچه زودتر پروتکل SMB نسخه ۱ را غیرفعال نمایید. ​